Το KIOXIA CM9-R είναι η πρώτη οικογένεια enterprise SSD που βασίζεται στην 8ης γενιάς BiCS FLASH. Το μοντέλο μας 15.36TB E3.S, δοκιμασμένο στο εργαστήριο, αντιπροσωπεύει τη βέλτιστη χωρητικότητα της σειράς: 3.400K IOPS τυχαίας ανάγνωσης και 14.800 MB/s διαδοχικής ανάγνωσης με τυπική ενεργή κατανάλωση ισχύος 25 W. Οι περισσότεροι enterprise δίσκοι Gen5 καταναλώνουν πολύ πάνω από 20 W για να επιτύχουν εντυπωσιακά νούμερα. Η πρόταση της KIOXIA για το CM9 είναι ότι ο σχεδιασμός BiCS8's CBA (CMOS απευθείας συνδεδεμένο με τον πίνακα) προσφέρει κορυφαία απόδοση χωρίς την επιβάρυνση της κατανάλωσης.
![]()
Ο δοκιμασμένος CM9-R 15.36TB διατίθεται σε E3.S με BiCS FLASH 8ης γενιάς και τυπική ονομαστική ισχύ 25 W. Το CM9-R είναι ο βραχίονας της οικογένειας που εστιάζει στην ανάγνωση με 1 DWPD, παράλληλα με τη γραμμή CM9-V για μικτή χρήση με 3 DWPD. Οι χωρητικότητες E3.S κυμαίνονται από 1.92TB έως 30.72TB, ενώ η ναυαρχίδα των 61.44TB προορίζεται για την έκδοση 2.5 ιντσών U.2. Κάτω από 7.68TB η σειρά φέρει μνήμη BiCS-5. Τα μοντέλα 7.68TB, 15.36TB και 30.72TB φιλοξενούν την 8η γενιά. Η μονάδα αναθεώρησής μας (KCM9XRJE15T3) βρίσκεται στο σημείο χωρητικότητας που παρουσιάζει τις καλύτερες προδιαγραφές εγγραφής της σειράς: 11.000 MB/s διαδοχικής εγγραφής και 540K IOPS τυχαίας εγγραφής, κορυφές που δεν μοιράζεται με καμία άλλη χωρητικότητα.
Ο δίσκος είναι PCIe 5.0 x4 με υποστήριξη dual-port x2 για τοπολογίες υψηλής διαθεσιμότητας, συμβατός με NVMe 2.0 και NVMe-MI 1.2c, και υποστηρίζει την προδιαγραφή OCP Datacenter NVMe SSD v2.5 (μερική). Η προστασία από απώλεια ισχύος και η προστασία δεδομένων από άκρο σε άκρο είναι στάνταρ, με διαθέσιμες παραλλαγές ασφαλείας SIE, SED και FIPS 140-3 SED.
| Προδιαγραφές | KIOXIA CM9-R 15.36TB (E3.S) |
|---|---|
| Μοντέλο | KCM9XRJE15T3 (SIE) / KCM9DRJE15T3 (SED) / KCM9FRJE15T3 (FIPS SED) |
| Χωρητικότητα | 15.360 GB |
| Μορφή | E3.S, 7.5 mm |
| Διεπαφή | PCIe 5.0 (single x4, dual x2), NVMe 2.0, NVMe-MI 1.2c |
| NAND | KIOXIA BiCS FLASH gen 8 3D TLC (CBA) |
|
Απόδοση (single-port x4, έως) |
Seq Read 14.800 MB/s; Seq Write 11.000 MB/s; Rand Read 3.400K IOPS; Rand Write 540K IOPS; 4KiB QD1 latency 65 µs / 10 µs |
| Ισχύς (Ενεργή / Έτοιμη) | 25 W typ. / 5 W typ. |
| Αντοχή | 1 DWPD |
| MTTF / Εγγύηση | 2.500.000 ώρες / 5 χρόνια |
| Χαρακτηριστικά | PLP, end-to-end protection, dual-port HA |
| Συμμόρφωση | OCP Datacenter NVMe SSD v2.5 (μερική) |
Δομή Δοκιμής & Συγκρίσεις
Δοκιμάσαμε σε Dell PowerEdge R760 με Ubuntu 22.04.2 LTS, εξοπλισμένο με Serial Cables Gen5 JBOF που υποστηρίζει δίσκους U.2, E1.S, E3.S και M.2: 2xIntel Xeon Gold 6430, 16x64GB DDR5-4400, 480GB Dell BOSS SSD, Serial Cables Gen5 JBOF, NVIDIA L4. Συγκρίσεις περιλαμβάνουν CD9P-R, Western Digital SN861, Solidigm PS1010/PS1030, Micron 7600 MAX, 9550 MAX και 9550 Pro. Το CD9P-R είναι η πιο σχετική αναφορά, μοιράζεται την ίδια μνήμη BiCS8.
Απόδοση FIO
128K seq write (QD16/1 job): steady-state 8.668,1 MB/s @ 230,4 µs, τρίτο πίσω από τα δύο Micron, και 25% πάνω από το CD9P-R. 128K seq read (QD64/1 job): 9.974,6 MB/s, το ένα αποτέλεσμα κάτω από την ονομαστική τιμή (multi-job επαναφέρει πλήρη ταχύτητα, οι αγοραστές single-stream πρέπει να δοκιμάσουν τη δική τους ροή). 64K random write: 9.635,3 MB/s peak (QD8/2 jobs), δεύτερο. Καλύτερο στην κατηγορία low-QD 3.334,8 MB/s @ 18,4 µs, με ελεγχόμενη καθυστέρηση έναντι των αιχμών των ανταγωνιστών. 64K random read: καλύτερη αρχή single-stream 1.359,0 MB/s @ 45,6 µs, φτάνοντας την κορυφή των 13.402,4 MB/s σε μόλις QD4/8 jobs. 16K seq write: 10.812,2 MB/s peak, δεύτερο μόνο μετά το 9550 MAX, επιτεύχθηκε σε χαμηλό βάθος ουράς (QD1/16 jobs, 22,8 µs). Καλύτερη καθυστέρηση single-worker στα 10,4 µs. 16K seq read: 13.393,2 MB/s σε QD32/8, δεύτερο μετά το CD9P-R, ισοφαρίζοντας με τη μισή καθυστέρηση (QD16/8). 4K random write: 1.502,9K IOPS peak. Στο QD1 προηγήθηκε απόλυτα στα 115,8K IOPS @ 8,2 µs. 4K random read: 1.973,4K IOPS deep-queue peak, μεσαία θέση (η ονομαστική τιμή 3.400K της KIOXIA βρίσκεται πέρα από το όριο της σάρωσής μας). Χαμηλότερη καθυστέρηση 4K read στην ομάδα στο QD1 (33,6K IOPS @ 29,3 µs).
GDSIO
Το CM9-R προηγήθηκε στο τμήμα μπλοκ 16K με 136,4K IOPS, την καλύτερη τιμή ανάγνωσης μικρού μπλοκ στην ομάδα. Σε αναγνώσεις 1M έφτασε τα 6,06 GiB/s, δεύτερο μετά το CD9P-R. Η σάρωση εγγραφής είναι το δυνατό του σημείο: μια κορυφή 5,51 GiB/s δεύτερη μετά το 9550 MAX θεωρητικά, αλλά η πιο σταθερή γραμμή στον πάγκο, αποφεύγοντας την αστάθεια 1M/64 του 9550 MAX και την κατάρρευση υψηλού νήματος του Solidigm 128K. Η καθυστέρηση εγγραφής 16K single-thread στα 21,4 µs ισοφάρισε το CD9P-R.
Έλεγχος DLIO
Οι μετρήσεις ελέγχου κλιμακώνονται με τη χωρητικότητα, οπότε ο πίνακας παρουσιάζει μέσους όρους περάσματος (χαμηλότερο είναι καλύτερο):
| Δίσκος | Πέρασμα 1 (s) | Πέρασμα 2 (s) | Πέρασμα 3 (s) |
|---|---|---|---|
| Sandisk DC SN861 7.68TB | 461.3 | 558.6 | 553.3 |
| Micron 9550 MAX 12.8TB | 462.8 | 558.9 | 555.3 |
| Micron 9550 Pro 7.68TB | 461.4 | 577.9 | 559.7 |
| Solidigm PS1010 7.68TB | 458.8 | 561.1 | 564.6 |
| Micron 7600 MAX 6.4TB | 464.2 | 581.5 | 567.3 |
| KIOXIA CD9P-R 7.68TB | 464.7 | 575.6 | 570.6 |
| KIOXIA CM9-R 15.36TB | 462.8 | 571.9 | 580.9 |
| Solidigm PS1030 12.8TB | 462.3 | 578.0 | 599.2 |
Το CM9-R υποβαθμίζεται σταδιακά και προβλέψιμα αντί να παρουσιάζει διακυμάνσεις. Ένας δίσκος 1 DWPD που εστιάζει στην ανάγνωση δεν αγοράζεται για σταθερές εγγραφές ελέγχου. Τα δεδομένα FIO υποστηρίζουν το επιχείρημά του. Οι αγοραστές που χρειάζονται εγγραφές ελέγχου σε παροδικές στιγμές θα πρέπει να εξετάσουν το CM9-V ή τα μικτά αδέλφια του.
Συμπέρασμα.
Το CM9-R 15.36TB είναι ο πρώτος enterprise SSD με BiCS8, δοκιμασμένο στο σημείο βέλτιστης απόδοσης εγγραφής του, προσφέροντας τη χαμηλότερη καθυστέρηση χαμηλού βάθους ουράς στην ομάδα σε όλες τις ροές εργασίας. Προηγήθηκε απόλυτα στο QD1 σε αναγνώσεις 4K (33,6K IOPS @ 29,3 µs), εγγραφές 4K (115,8K IOPS @ 8,2 µs), διαδοχικές εγγραφές 16K (10,4 µs) και αναγνώσεις 64K (1.359,0 MB/s @ 45,6 µs), έφτασε την κορυφή των 64K με ένα κλάσμα της ταυτόχρονης λειτουργίας των ανταγωνιστών, παρήγαγε τα καλύτερα IOPS μικρού μπλοκ GDS (136,4K) και την πιο σταθερή γραμμή συνεχούς εγγραφής (5,51 GiB/s peak). Αδυναμίες: μια μεσαία θέση σε deep-queue 4K read peak και μια single-worker 128K seq read εκτός ονομαστικής τιμής.
Για επίπεδα ανάγνωσης που είναι ευαίσθητα στην καθυστέρηση, frontends OLTP, εικονικά περιβάλλοντα dual-port HA και εξυπηρέτηση AI με βαριά ανάγνωση, το CM9-R είναι το ισχυρότερο επιχείρημα ότι ο σχεδιασμός CBA του BiCS8 αλλάζει την κατηγορία. Οι συνεχείς ροές εργασίας με βαριά εγγραφή θα πρέπει να στραφούν στο CM9-V ή σε δίσκους μικτής χρήσης. Κατέχει πλέον την πρώτη θέση στον πίνακα κατάταξης "Καλύτερο για Φορτία Εργασίας Κρίσιμα για την Καθυστέρηση" στη σελίδα enterprise SSD του StorageReview.
Beijing Qianxing Jietong Technology Co., Ltd.
Sandy Yang/Global Strategy Director
WhatsApp / WeChat: +86 13426366826
Email: yangyd@qianxingdata.com
Website: www.qianxingdata.com/www.storagesserver.com
Επιχειρηματική Εστίαση:
Διανομή Προϊόντων ICT/Ολοκλήρωση Συστημάτων & Υπηρεσίες/Λύσεις Υποδομών
Με πάνω από 20 χρόνια εμπειρίας στη διανομή IT, συνεργαζόμαστε με κορυφαίες παγκόσμιες μάρκες για να παρέχουμε αξιόπιστα προϊόντα και επαγγελματικές υπηρεσίες.
“Χρησιμοποιώντας την Τεχνολογία για να Χτίσουμε έναν Έξυπνο Κόσμο”Ο Αξιόπιστος Πάροχος Υπηρεσιών Προϊόντων ICT!



